“Alleen als je risico’s in kaart hebt, kun je de juiste keuzes maken”

Marcel van Diepen, sectorspecialist Bloembollensector

“De RIE van Stigas past goed bij de bloembollenhandel. Er is veel intern transport en dat verdient de nodige aandacht. Ongelukken met heftrucks en elektrische palletwagens kunnen ernstig letsel met zich meebrengen. Daarom zijn er vanuit de overheid duidelijke regels opgesteld en door Stigas gerichte vragen gesteld in de digi-RIE.”

“Een ander risico is lichamelijke belasting door repeterend werk, zeker wanneer dit gebeurt in een ongunstige houding, bijvoorbeeld als je te hoog of te laag staat of als je onnodig ver moet reiken of zwaar tillen. En natuurlijk de risicofactoren stof en geluid. Met de RIE van Stigas breng je alle risico’s systematisch in kaart, plus de maatregelen om ze te beheersen.”

Marcel van Diepen

Alternatieven voor gewasbescherming

“De laatste tijd worden er alternatieven voor gewasbeschermingsmiddelen toegepast. Zwavel bijvoorbeeld. We merken dat dat onrust bij de medewerkers kan veroorzaken. Ook dan is de RIE een goed hulpmiddel; want alleen als je al de risico’s inzichtelijk hebt, kun je een goede afweging maken: hoe pak ik dit aan en hoe beheers ik de risico’s? Want risico’s zullen er altijd zijn, welke methode je ook kiest.”

Samen door de RIE heen

“De ondernemer vult vooraf de vragenlijst in. Vervolgens lopen we die samen door: is de lijst compleet, missen er geen zaken? Daarna maken we een rondgang door het bedrijf en kijken we naar de specifieke risico’s die we daar aantreffen. Dat kan over heel simpele dingen gaan, zoals trappetjes. Daar gaat het nog wel eens mis, met akelige valpartijen tot gevolg. Ik zeg altijd: kies voor stevige, professionele trappen en controleer deze jaarlijks.”

Aandachtspunten zichtbaar maken

“Tijdens zo’n rondgang maak ik vaak foto’s van situaties die aandacht nodig hebben. Dat maakt het verhaal compleet en zorgt ervoor dat het bedrijf concrete handvatten heeft om risico’s te beperken. Zo wordt de RIE een praktisch hulpmiddel om structureel veilig en gezond te werken in de bloembollensector.”

Heftruck

Waarom Stigas?

Sectorspecifieke kennis

Met een gemotiveerd en gespecialiseerd team, boordevol kennis van de agrarische en groene sector, zetten we ons dagelijks in voor een gezonde werkplek.

Gewaardeerd met een 8+

Wij kennen de sector door en door, zijn onafhankelijk en opereren zonder winstoogmerk. Samenwerking staat bij ons centraal.

14.000 bedrijven gingen je voor

Sinds 1986 zetten wij ons in voor een gezonde sector. Meer dan 14.000 bedrijven gingen je al voor.